İnsan olun…
İnsan olun…

İnsan olun…

Minnet beslemek ne ayıptır, ne günah ne de baş eğmektir.

Minnettarlık bir iyilik kumaşıdır, üzerinize giyinin ve hayatınızın her aşamasında size dokunmasına izin verin. Empati kurmak minnet beslemek her ne kadar günümüzde baş eğmek veyahut ezilmek gibi görülse de, kaybetmemiz gereken insani duygulardır.

Özgüven adı altın da yüksek ego, ukalalık ve narsizmin gelişimi, toplumun cehaletinin artması ile doğru orantılı. Çay bardağının dolu yerine boş tarafına bakmamız oldukça doğal ancak geldiğimiz noktada bakmayı boş verin, boşluk diye bir kavram çok itici ve yanlış kabul edilir olmuş. Oysa evren değil mi ki kocaman bir boşlukta yer alan.

Bazen, boşluk karşısında, bu kadar zeki insanın arasında dolu ve mutlu bir yaşam için kendine özel mücadele eden, bunun için güç, inanç bulan dürtüsü olan insanlarla tanışırız ve kendimize sorarız, sorgularız: Bunu nasıl yapıyorlar?

Kesinlikle, amaçlarını belirlemek, belirlenen bu amaçlar doğrultusunda eyleme geçirmek ya da halihazırda gerçekleştirilmiş olanı beslemek için iyi yollar buldular. Sevgiyle, inançla, umutla ve belki de rüyalarıyla. Eh, hepsinin ortak noktası hata yapmayı kabul etmek, kusursuz olmamak, bardağın boş ya da dolu tarafından ziyade hayatın  içerisinde anlam arayarak veya anlam katarak anlamı ağırlamaktı!

İçinizde bir yerlerde ilham veren güç ve inanç sizin de emrinizde, bunu biliyor musunuz?

Merak etmek kötü bir şey olmasa da bardaktan ziyade içinizdeki boşluğa yönelmelisiniz, bu boşluktaki bütünlüğe nasıl erişebilirsiniz?

Yaşam, annenin rahmine düştüğün andan, ilk ruhunun üflendiği ve il gözyaşının düştüğü zamana, tut ki ilk vedan ve toprağa düşeceğin o zamana dek yaşam gücünü korumak kadar, bir mücevher olan ruhunu parlatmak ve dolu dolu yaşamak, yaşamı bütünü içinde tanımamızı ve minnettarlığa saygı duymamızı ister.

Sadece yapraklar, çiçekler, kuşlar ya da dikenler değil,  Hayatın gerçeği olan her şeye…..

 Mükemmeli ve kusurluyu birlikte ele almak bize doğruyu görme şansı verir…

Minnet duyun, pişman olun, dizinizi yaralayın, pantolonuza yağ damlatın eteğiniz rüzgarda uçuşsun, hata yapın…..

İnsan olun.

®©Kahvaltı Hikayeleri ®©

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir